Różnice obu technologii

Urządzenia do drukowania etykiet samoprzylepnych charakteryzują się, w zależności od wybranego modelu i konfiguracji, termiczną lub termotransferową metodą zadruku. By dobrać drukarkę adekwatną do potrzeb własnej firmy warto przyjrzeć się bliżej jakie praktyczne różnice i konsekwencje wynikają z korzystania z danej formy zadruku.

Na zdjęciu od lewej: etykieta termiczna, etykieta papierowa, etykieta foliowa i taśma termotransferowa.

Filmik przedstawia instalowanie w drukarce rolki etykiet oraz taśmy termotransferowej. Działanie drukarki termicznej opiera się natomiast tylko na specjalnym papierze termicznym, nie występuje w nich możliwość druku z użyciem taśmy.

Na czym polega druk termiczny a na czym druk termotransferowy?

Druk termiczny – pod wpływem ciepła głowicy termicznej następuje zaczernienie etykiety w określonych miejscach. W tym przypadku nie stosujemy dodatkowej taśmy termotransferowej (barwiącej). Etykieta zadrukowana termicznie przeznaczona jest przede wszystkim do tych zastosowań, w przypadku których trwałość i odporność druku nie stanowi większego znaczenia. Zalety druku termicznego to niższa cena wykonania oraz brak konieczności instalowania taśmy barwiącej (ani żadnego toneru, tuszu etc.).

Druk termotransferowy – pomiędzy głowicą drukującą a etykietą dodatkowo pojawia się taśma termotransferowa, która pod wpływem ciepła głowicy odbija się na etykiecie niczym kalka, powodując tym samym trwały nadruk. Zdecydowanie najczęściej stosuje się czarne kalki, można też jednak w ten sposób wykonać nadruk w określonym kolorze (kwestia posiadania odpowiedniej taśmy). Termotransferowo drukować można standardowe etykiety papierowe jak i etykiety foliowe (śliskie i błyszczące, odporne na wodę, ścieranie, światło słoneczne, promieniowanie UV etc.).

Na bazie powyższych, uproszczonych opisów termicznej i termotransferowej technologii druku etykiet można wyciągnąć wnioski odnośnie własnych potrzeb w zakresie zastosowania etykiet i wymogów wobec nich.

Jakie wnioski dla firmy?

Generalnie przyjąć można, że wszędzie tam, gdzie trwałość i „żywotność” etykiety nie jest istotna, a wystarczy jej krótkotrwała obecność na produkcie, który nie będzie wystawiony na warunki zewnętrzne stosujemy etykiety termiczne i taką też metodę druku. Przykładem mogą być etykiety naklejane na przesyłki kurierskie, które docierają do adresata w ciągu 24-48 godzin i po tym czasie kończy się rola takiej etykiety.

Gdy zaś trwałość nadruku na etykiecie odgrywa kluczową rolę, wtedy stosujemy wydruki termotransferowe – realizowane na etykietach papierowych bądź foliowych (używanych głównie tam, gdzie w grę wchodzi narażenie etykiety na kontakt z czynnikami środowiskowymi typu woda, wilgoć, chemikalia, nasłonecznienie, zapylenie etc.).

Druk termotransferowy jest oczywiście droższy, gdyż poza samym materiałem, na którym drukujemy (rolka z etykietami) niezbędna jest również wspomniana wcześniej taśma termotransferowa, ale to ona właśnie zapewnia trwałość nadrukowanej treści. Etykiety termotransferowe wykorzystywane będą np. na środki trwałe, które podlegają cyklicznej inwentaryzacji bądź wszystkie produkty przechowywane w warunkach zewnętrznych.

Tabelka porównawcza pozwalająca usystematyzować i przyswoić powyższe różnice:

Druk termiczny a termotransferowy różnice

Warto dodać, iż wszystkie drukarki termotransferowe potrafią również drukować etykiety termiczne, bez użycia taśmy – zasada ta nie działa jednak w drugą stronę, gdy zakupimy stricte drukarki termiczne.

Niezależnie czy potrzebna jest Państwu drukarka termiczna, drukarka termotransferowa, papier termiczny, taśmy barwiące bądź inne materiały eksploatacyjne do druku etykiet z kodami kreskowymi, zapraszamy do kontaktu czatowego, mailowego lub telefonicznego z naszym konsultantem - zaproponujemy optymalne rozwiązanie z szerokiej oferty produktów znajdujących się w naszym sklepie.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi:

Które kategorie drukarek etykiet mają możliwość druku termicznie i termotransferowo?

Wszystkie poza drukarkami przenośnymi (mobilnymi), w których możliwy jest tylko druk termiczny.

Czy w zależności od wybranej metody druku potrzebna jest zmiana głowicy w danym modelu drukarki?

Nie, technologia termotransferowa jak i termiczna wykorzystują dokładnie tę samą głowicę drukującą.

Czy do zakupionej drukarki termicznej można dokupić dodatkowy moduł, który pozwala też na drukowanie termotransferowe?

Nie ma takiej możliwości, dlatego istotne jest właściwe zidentyfikowanie potrzeb już na etapie zakupu.

Czy możliwe jest wykonanie poprzez druk termotransferowy wielokolorowej etykiety?

Dzięki zainstalowanej taśmie termotransferowej uzyskujemy jeden kolor nadruku na etykiecie. Można ewentualnie wymienić taśmę np. na czerwoną i "przepuszczając" przez drukarkę ponownie rolkę z etykietami otrzymać dodruk w takim właśnie kolorze. Nie da się natomiast w tym samym momencie zadrukować rolkę w dwóch czy większej ilości kolorów - w tym celu należy zakupić drukarkę kolorową wykorzystującą pojemniki z tuszem.

Co się stanie z etykietą nadrukowaną termicznie po roku czy dwóch?

Upływ czasu niekorzystnie wpływa na etykietę, która po prostu wyblaknie, wydruk stanie się nieczytelny (podobnie jak paragon, który po czasie odnajdujemy w szufladzie).

Jak zachowają się etykiety termiczne po wystawieniu na warunki zewnętrzne?

W przypadku wystawienia etykiety termicznej na działanie promieni słonecznych proces płowienia odbędzie się bardzo szybko. Duża wilgoć, a w szczególności jakiekolwiek opady spowodują natomiast rozmazanie się wydruków. Cechą druku termicznego są po prostu mniej trwałe zadruki.

Loading...